Dostęp do sieci Internet

Parametry dobrego łącza do Internetu

Parametry dobrego łącza do Internetu
Parametry dobrego łącza do Internetu


Każdy z Nas trzymał w ręku ulotkę, na której operator usług 3Play (telewizja, Internet, telefon) krzyczy wielkim napisem i zachęca do zakupu Internetu o szybkości 100, 500, 1000 megabitów na sekundę. W rzeczywistości zwykły użytkownik sieci nie potrzebuje tak dużych przepływności i często nie zwraca uwagi na inne parametry łączą, które moim zdaniem są ważniejsze niż szybkości transmisji danych. Spróbuje opisać na co zwracać uwagę przy wyborze Internetu, gdy podpisuje się umowę na lata.

Na początek medium czyli połączenie kablowe lub radiowe. Zapytaj czy w ofercie jest możliwość instalacji od razu światłowodu, bo w tym przypadku możliwości wyboru usług są nieograniczone, a montaż znośny bo nie trzeba przewiercać ścian. Opcję radiową wybierz w ostateczności, gdy żaden z operatorów nie oferuje usług w postaci okablowania.

Limity danych nie dotyczą operatorów naziemnych. Warto wiedzieć czy połączenie radiowe posiada takie ograniczenie. Na pewno limity dotyczą operatorów sieci komórkowych.

Dobra jakość połączenia charakteryzuje się niskimi opóźnieniami i powinna wynosić poniżej 30ms wysyłając pakiet danych do popularnych serwerów. Niestety możesz to przetestować dopiero po instalacji, ale warto sprawdzić ten parametr.

Łącze asymetryczne czy symetryczne dotyczy pobierania i przesyłania danych. Klienci nie są informowani, że połączenie do sieci jest asymetryczne nawet w stosunku 20:1 tj. szybkości przesyłania danych są 20 razy mniejsze od pobierania. Wysoka asymetryczność występuje głównie w połączeniach przez modem, który wykorzystuje kable telefoniczne, ale wraz z modernizacją infrastruktury na rzecz kabli sieciowych czy światłowodów stosunek ww. parametrów zmniejsza się. Łącza symetryczne w stosunku 1:1 są głównie oferowane dla Firm i są dużo droższe.

Awarie są rozwiązywane gdy zgłosisz problem do operatora. Należy Ci się rekompensata 1/30 abonamentu za każdy dzień bez usługi. Małe pocieszenie gdy otrzymujesz rekompensatę kilka złotych za kilka dni awarii. Usługi SLA czyli gwarantowana naprawa w krótkim czasie nie jest przeznaczona dla osób prywatnych, ale można o to zapytać.

Pamiętaj, że jeśli usługa nie spełnia twoich oczekiwań masz prawo do odstąpienia od umowy w określonym czasie.Od wielu lat posiadam 2 zwykłe łącza do Internetu oferowane przez kablówki. W ciągu roku zdarza się kilka awarii, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż 48h. Router ustawiłem tak, że w przypadku utraty transmisji na jednym łączu następuje automatycznie przełączenie na drugie. Miałem tylko jeden przypadek (15 lat) gdy oba łącza nie działały. Było to po burzy, gdy opady zalały piwnicę odcinając prąd w całym bloku. Przez kilka dni używałem trzeciego łącza do Internetu przez modem LTE w sieci Aero2. Specjalne łącza dla firm to grube abonament liczony w grubych setkach złotych. Za niecałe 100 zł mam bardzo wysoką gwarancje ciągłego dostępu do Internetu od trzech operatorów.

💻


Więcej …

Speedtest-Logo
Pomiar szybkości połączenia z Internetem
SYSINFO-Facebook

SYSTEMY INFORMATYCZNE Dariusz Siuta
Wizytówka w GOOGLE